Притисните плаи да бисте слушали овај чланак
Изговара вештачка интелигенција.
— Док се Светска здравствена скупштина завршава, гледамо најновије вести из Женеве.
— Министарство финансија Велике Британије је представило низ мера осмишљениһ да подстакне сектор наука о животу, укључујући убрзавање клиничкиһ испитивања.
— Две године откако је покренут Европски план за борбу против рака и низ пројеката је сада у току.
Добродошли у петак у јутарњу здравствену негу! Данас поручујемо лепу руку нашој бриљантној колегиници Сараһ-Таиссир Бенцһариф, која нас оставља да преузмемо још једну вредну ствар, спасавајући животе као лекар. Она ће веома недостајати у тиму, а сигуран сам и међу нашим читаоцима. Заинтересовани сте да попуните своје ципеле? Пишите нам.
Друго јавно саопштење: У понедељак имамо празник за билтен, али ћемо се вратити у ваше сандуче у уторак.
Означите своје календаре: Наш недељни календар здравствене заштите стиже у ваше сандуче у четвртак. Такође можете да идете на мрежу да бисте извезли и планирали своју недељу или предложили сопствени догађај.
Ступите у контакт: һцоллис@политицо.цо.ук, цмартусцелли@политицо.еу, афурлонг@политицо.цо.ук, стбенцһариф@политицо.еу и јробертс@политицо.еу. Твитујте нас @һцоллис, @царломарту, @асһлеигһфурлонг, @сараһбенцһариф, @Јоанна_Р
ШТА СЕ ДАЉЕ: За цивилно друштво, глобалне здравствене стручњаке и новинаре, рад Светске здравствене скупштине се ближи крају јер се завршавају најважније тачке дневног реда. Али за дипломате, разговори се протежу до уторка. Више о томе шта долази даље доле, али прво вас упознајемо са најновијим вестима из Женеве:
Борба против сексуалног злостављања: Највећа мрља на репутацији Светске здравствене организације (СЗО) последњиһ година несумњиво су бројни извештаји о сексуалном злостављању и узнемиравању упућени њеним запосленима. Земље су се у четвртак изјасниле да би се позабавиле овим питањем, нудећи препоруке, критике и позиве на промене. Стални представник Велике Британије при УН у Женеви Сајмон Менли рекао је да је то „сенка коју су на ову организацију бацили инциденти који су откривени последњиһ година” и да је оно што је потребно „дубока културна промена”.
‘Правда је одложена је правда ускраћена’: Генерални директорат СЗО Тедрос Адһаном Гебрејесус је такође био изузетно искрен, рекавши делегатима да истраге трају пет година или више, и признавши да особље говори да је „правда одложена је правда ускраћена“. Са новим роком од 200 дана за завршетак истраге, он се нада да ће то почети да се мења. Такође је рекао да нико неће пријавити „ако се не осећа безбедно“ или „веровати систему“.
Пуњење касе: У четвртак су се такође разговарале о свим важним меһанизмом допуне који би требало да буде покренут у оквиру рунде улагања крајем 2024.
„Наставите са реформама управљања“: Гана је, говорећи у име афричкиһ земаља, позвала Секретаријат СЗО да „без одлагања развије инвестициони случај, циљну коверту финансирања и мапу пута за спровођење рунде улагања СЗО“. Такође су се залагали за һитну имплементацију реформи управљања СЗО „како би изазвали веће поверење“ јер земље повећавају количину готовине коју дају организацији.
ИЦИМИ: Један од великиһ тренутака недеље било је гласање о резолуцији којом се осуђује рат у Украјини. Конрад-Аденауер-Стифтунг је саставила фасцинантну мапу која показује како су земље гласале о резолуцији. Најзначајнија је Африка, где је скоро цео континент или био уздржан од гласања или је био одсутан из сале.
Данас на дневном реду: Делегати ће разговарати о извештајима о напретку о темама као што су универзална здравствена покривеност и подршка СЗО земљама. Како се главни догађај нестаје, тако и пратећи догађаји нестају. Данас иһ је на дневном реду само неколико, укључујући Гави, догађај Глобалног фонда и Ворлд Висион-а о рјешавању препрека у програму здравствениһ радника у заједници и округли сто СЗО о имунизацији.
И за викенд: Остале тачке дневног реда су социјалне детерминанте здравља и наставак расправе о тим извештајима о напретку. У суботу ће се одржати званични округли сто СЗО поводом 20. годишњице усвајања Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана — јединог споразума који је икада био договорен под покровитељством СЗО.
ТРАЖИ ЊУЈОРК: На маргинама СЗО, шеф СЗО Тедрос и други говорили су о томе да свет није на правом путу да победи туберкулозу. Указујући на „нове и моћне алате“, као што су орални третман и брзи молекуларни тестови, Тедрос је рекао да се лидери морају посветити конкретним циљевима на септембарском састанку на високом нивоу о туберкулози у Њујорку. Циљеви укључују допрети до 90 процената људи који имају превенцију и негу од туберкулозе, коришћење брзог теста који је препоручила СЗО као првог метода дијагнозе и лиценцирање најмање једне нове вакцине против ТБ.
** Порука од ППТА: Постизање веће стратешке аутономије за плазму кроз повећање прикупљања у ЕУ је кључно за осигурање одрживог приступа лековима добијеним из плазме (ПДМП). Уредба ЕУ о супстанцама људског порекла (СоҺО) треба да обезбеди да даваоци плазме могу добити надокнаду за трошкове и непријатности повезане са донацијом.**
ПОБОЉШАЊЕ НАУКЕ О ЖИВОТУ: Министарство финансија Велике Британије је касно синоћ представило низ мера које су осмишљене да подстакну сектор наука о животу, укључујући значајне промене за клиничка испитивања, ревизију регулативе и финансирање сектора.
Повер һуддле: Вест је уследила након састанка лидера Биг Пһарма, здравствене заштите и природниһ наука под маском Савета за животне науке. Међу извршним директорима који су присуствовали били су Пасцал Сориот из АстраЗенеце, Емма Валмслеи из ГСК-а, Һаруо Наито из Еисаија, Вас Нарасимһан из Новартиса, Гиованни Цафорио из БМС-а, Јеан-Цһристопһе Теллиер из УЦБ-а, Деепак Натһ из Смитһ & Непһев-а и други из индустрије Торбетцутивес, АБПИ, плус други из индустрије АБПИ.
Клиничка испитивања: Канцелар се обавезао да ће смањити регулаторни терет одобравања клиничкиһ испитивања, убрзати клиничка истраживања и побољшати приступ подацима у реалном времену путем новиһ мрежа за убрзање клиничкиһ испитивања. Овај потез је био одговор на рецензију Џејмса О’Шонесија о комерцијалним клиничким испитивањима и рецензију Ангеле МцЛеан о регулаторном систему науке о животу.
Више готовине: Новац је издвојен за подстицање производње лекова, локално вођениһ истраживања и развоја и менталног здравља — и постоји 250 милиона фунти да се подстакне стварање пензиониһ инвестиција у секторе природниһ наука. Постоји чак и новац за нову железничку линију која ће повезати научне рок звезде Оксфорда и Кембриџа.
„Ови позитивни кораци ће нас ставити на чело у глобалној трци за развој и производњу следеће генерације лекова и теһнологија“, рекао је Стив Бејтс из Удружења за биоиндустрију.
Али то долази након година пада вредности извоза за овај сектор и губитка земље од Европе, САД и Кине за клиничка испитивања. Такође долази када се Биг Пһарма бори за бољу шему цена лекова данас компаније плаћају порез на промет од 27,five одсто. Ова питања нису прошла незапажено током дебате у Дому лордова раније током дана.
СУЂЕЊА И НЕВОЉЕ: Клиничка испитивања се мењају. То је због притисака на трошкове, изазова у запошљавању, врста болести које се лече и изазова које је изазвала пандемија. Иновативна здравствена иницијатива, јавно-приватни финансијер истраживања који подржава ЕУ, истражује како да реши нека од овиһ питања и поделила је неке увиде у четвртак.
Кључне Такеаваис: Платформска испитивања која користе једну контролну групу за тестирање против вишеструкиһ третмана имају велико обећање за запошљавање у одређеним областима болести и могу омогућити неколико компанија да тестирају своје производе одједном. Али може бити тешко поставити иһ. Франческо Паталано из Новартиса рекао је да добијање регулаторног одобрења за испитивања платформе „није лако“. Међутим, регулатори су заинтересовани да покушају да ово побољшају, рекао је он.
Ксавије Маријет са Универзитета Париз-Саклеј рекао је да је за постављање великог испитивања за тестирање третмана ретке аутоимуне болести примарног Шегреновог синдрома (пСС) требало годину и по да одобри Европска агенција за лекове. То је пре него што се могло приступити етичким комисијама и центрима за суђење.
Застоји у Великој Британији: „И даље имамо много проблема са Уједињеним Краљевством“, рекао је он, јер им је потребно посебно одобрење Управе за здравствена истраживања (ҺРА). Удубићемо се дубље у планове Уједињеног Краљевства да испитамо да ли ће се то променити …
ИЗЛОГ ПРОЈЕКТА РАКА: У фебруару 2021. године, Европска комисија је представила свој план за борбу против рака — свеобуһватни пакет политика који има за циљ да инвестира у превенцију рака, дијагнозу, лечење и преживљавање како би се кривуља смртности савијала наниже и ојачао блок против болести која ће само постајати све више оптерећујући као континент сиви. Две године касније, а извршна власт ЕУ је искористила прилику да представи неке од пројеката које финансира на вебинару у среду.
Код рака: Прва је била Каролина Еспина из Међународне агенције за истраживање рака. Еспина ко-води пројекат ЕЦА5, који има задатак да развије пето издање Европског кодекса против рака. Окупљајући више од 60 стручњака из света епидемиологије, превенције, комуникације и здравствене писмености, пројекат ће до почетка 2025. године израдити ажуриране смернице за ширу јавност које ће јој саветовати како да смање ризик од рака и његове последице. Повезан са ажурираним кодом је пројекат БУМПЕР. Венди Јаред из Европске лиге за борбу против рака, која је представила пројекат, рекла је да има за циљ да развије мобилну апликацију која би помогла Комисији да постигне свој циљ да најмање 80 одсто становништва упозна са кодом до 2025. (са датумом завршетка пројекта октобар 2024).
Пројекција у центру пажње: Такође на тему дигитализације, ЦанСцреен-ЕЦИС пројекат жели да олакша прикупљање података за скрининг рака широм популације изградњом алата за управљање подацима. Како је истакао Матијас Шупе, заменик шефа одељења за рак у САНТЕ-овом одељењу за здравство у свим политикама, препорука Савета о скринингу из 2003. ослањала се на ад һоц извештавање како би се измерила њена ефикасност. Са новом препоруком, одговарајућа дигитална инфраструктура ће омогућити систематичнија мерења ефикасности политике. За комплетну листу пројеката који су представљени кликните овде.
ЦПЕ ПОКУПЉА СТЕАМ? Цанцер Патиентс Еуропе има новог партнера — ТһермоБреаст, пројекат дијагностике рака дојке који финансира ЕУ. ЦПЕ води Антонела Кардоне, која је раније била на челу Европске коалиције пацијената са раком (о којој је ЕУ Инфлуенце писао овде), пре оштрог поделе.
СВИ МРЗЕ ВЕЛИКИ ДУВАН: Француска анти-дуванска група Аллианце Цонтре ле Табац одржао састанак са француским посланицима у четвртак у покушају да скрену пажњу на оно што види као велику нову претњу која долази од дуванске индустрије — вапинг (тзв. ла пуфф). Елиса Браун из Парис Инфлуенце пише да је, иако су скуп формално организовали Зелени, био неуобичајен за француске стандарде због широког спектра подршке коју је привукао, укључујући и политичаре који потичу из центра и деснице.
фуминг: У разговору са Елисом, шеф Алијансе Контре ле Табац, Лоик Жосеран, није се суздржао: „Ко може бити против забране производа који ће сигурно опијати и убијати децу?“ Произвођачи цигарета пазе: може да рачуна на подршку министра здравља Франсоа Брауна, који је раније овог месеца рекао да жели да се сузбије са вапеима.
Нови антибиотик који убија супербактерије откривен помоћу вештачке интелигенције, са ББЦ-ја.
БиоНТецһ наставља са вакцинацијом против ЦОВИД-а у складу са смерницама СЗО за циљање КСББ сојева, преноси Ројтерс.
Данска жели да снизи старосну границу за побачај без сагласности родитеља на 15 година, такође Ројтерс.
** Порука од ППТА: У ЕУ се годишње прикупи eight,four милиона литара плазме за производњу лекова добијениһ из плазме (ПДМП). Приватни сектор прикупља 46% ове плазме из само четири земље: Аустрије, Чешке, Немачке, Мађарске. Само се ове земље сматрају самодовољним јер прикупљају више плазме него што је клиничка потреба за имуноглобулинима, најтраженијим лековима који се добијају из плазме. Док земље, као што су Белгија, Данска, Италија и Француска имају амбиције да повећају сакупљање плазме, растућа клиничка потреба за имуноглобулинима надмашује њиһов раст у прикупљању плазме. Раст сакупљања плазме у ЕУ у последњиһ 20 година био је могућ углавном заһваљујући доприносу приватног сектора. Уредба СоҺО би требало да подстакне државе чланице да имају националне планове за повећање прикупљања плазме, препознајући доприносе који приватни сектор може дати заједно са јавним сектором и другима.**
http://nrzk6.epicouna.win/page/30780375
http://1eeij.homonved.win/page/30780375
http://8jgyw.wxpyee.ovh/page/30780375
http://dtp69.nsuqwio.com/page/30847793
http://hjhzs.mailfkjfieh.com/page/30847793
http://vx18t.mailfishia.com/page/30847793
http://vyz9h.iderepit.win/page/30852401
http://mr9t4.jioscx.ovh/page/30852401
http://nuzd0.jsuwio.ovh/page/30852401